KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

ŽUVININKYSTĖS CENTRAS – IR STUDENTAMS, IR VERSLININKAMS

ŽUVININKYSTĖS CENTRAS – IR STUDENTAMS, IR VERSLININKAMS

Tyrinėti žuvų pasaulį yra ir įdomu, ir sudėtinga. Aleksandro Stulginskio universitete įrengtas mokomasis žuvininkystės centras, kuriame veisiamos, auginamos ir tiriamos šiltųjų ir šaltųjų vandenų žuvys.

 Universiteto Akvakultūros centras pradėjo veikti praėjusį rudenį. Jo įrengimą paskatino žuvininkystės specialistų trūkumas ir atsiradusi žuvininkystės ir akvakultūros technologijų studijų programa. Šiame centre mokosi ir atlieka praktiką studentai, mokslininkai stebi ir tiria devynių rūšių žuvų auginimo sąlygas veikiant įvairiems veiksniams: keičiantis temperatūrai, vandens kokybei, sudėčiai, pašarui. Stebint žuvų elgesį ir būklę skirtingomis sąlygomis, galima sužinoti, kaip jos prisitaiko Lietuvos vandenyse ir mūsų klimato sąlygomis.

„Įrengtos dvi skirtingos sistemos, skirtos šltųjų ir šaltųjų vandenų žuvims, – pasakojo Akvakultūros centro vadovas Alvydas Žibas. –  Tarp stebimų žuvų yra unguriai, kelių rūšių upėtakiai, eršketai, upokšninė šalvis (amerikinė palija), sterlė, europinis šamas ir kitos žuvys.

Centre yra žuvų veisimo laboratorija. Čia veisiamos kai kurių rūšių žuvys iš turimų reproduktorių,  atsivežama ikrų iš žuvų fermų –jie inkubuojami, vėliau auginamas mailius, žuvys.

 Pagrindinė paskirtis – mokslas

Pagrindinė centro paskirtis – studentų mokymas ir mokslo tiriamieji darbai. Šiuo metu įgyvendinami keli moksliniai projektai. Žemės ūkio ministerija yra užsakiusi ištirti, kokios reikalingos optimalios sąlygos žuvims augti. Tìriama vandens temperatūros, sudėties į́taka žuvų augimo spartai, gyvensenai, gerovei.

„Atliekame tyrimus, kaip žuvų auginimo atlieką – dumblą – panaudoti biodujų gamybai, – sakė A. Žibas. – Iš dumblo pašalinus vandenį, jis tampa geru pašaru sliekams. Iš jo galima gaminti pašarus net žuvims.“ Žuvų auginimo atliekos, vanduo, kuriame jos buvo laikomos, gali būti naudojami kaip trąša.Užsienyje jau yra įrengtų akuaponikos šiltnamių, kuriuose naudojamas žuvų dumblas ir akvariumų vanduo. Jis turi daugiau mineralinių ir azoto junginių.

Pastaraisiais metais Lietuvoje intensyviau plėtojamos uždarų sistemų žuvininkystės ir akvakultūros technologijos. Tai viena iš perspektyvių žemės ūkio sričių. Didėjant žuvies paklausai, plečiantis žuvininkystės įmonėms, tokio centro veikla ir studijų programa padės tenkinti žuvininkystės specialistų trūkumą.

 Kaunorajone.lt informacija ir nuotraukos

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA