KR
Verslas

KR
REKLAMA

Aitera UAB
KR
mokslas

ALTERNATYVA SALDAINIAMS

ALTERNATYVA SALDAINIAMS

Prieš gerus metus Babtuose esančio LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai sukūrė technologiją ir pradėjo gaminti saldumynus iš vaisių, uogų ir moliūgų. Pastilės – taip vadina savo kūrinį instituto Biochemijos ir technologijos laboratorijos darbuotojai.

Mėgstantiems saldumynus, tačiau norintiems išvengti jų daromos žalos žmogaus organizmui yra sukurta alternatyva. „Gardumėlis“ – taip savo „kūrinį“ pavadino Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai, bandymų metu pagaminę saldainius iš vaisių, uogų ir daržovių, kuriuose minimalus cukraus kiekis, tačiau optimalu maistingųjų medžiagų ir vitaminų.

Gardžiosios pastilės gaminamos iš obuolių, moliūgų, morkų, juodųjų serbentų, slyvų šiuos komponentus maišant skirtingu santykiu. „Mūsų tikslas buvo, kad vaikai valgytų skanius maistingus, tačiau nepersaldintus gardumynus, – sakė dr. Marina Rubinskienė, viena iš pastilių kūrėjų. – Pastiles gaminame iš natūralių vaisių ir daržovių. Pastebėjome, kad vaikai labiausiai mėgsta obuolių-morkų ir obuolių juodųjų serbentų pastiles.“

Puikiai pakeičia saldainius

Ne tik vaikai, bet nemažai ir suaugusiųjų mėgsta saldainius. Negalintiems be jų apsieiti pastilės – puiki alternatyva. Kuo skiriasi instituto gaminamos pastilės nuo prekyboje esančių panašių įvežtinių? Pirmiausia tuo, kad pagamintos iš Lietuvoje užaugintų vaisių ir daržovių. Jos yra natūralaus vaisių skonio, be tirštiklių, želatino, dažiklių. Cukraus šiame skanėste vos 5 proc. Pastilės pabarstomos cukraus pudra, kad nesuliptų.

„Pastilės gaminamos iš tyrės, kurioje yra ne tik minkštimas, bet ir žievelių, todėl maistinė vertė yra didesnė, – pasakojo M. Rubinskienė. – Be to, kaip ir visų džiovintų produktų, pastilių suvalgoma mažiau, jos sotesnės, tačiau 100 g yra apie 300 kcal. Taigi, jos naudingos didelį fizinį krūvį gaunantiems žmonėms.“

Toks skanumynas gali būti naudingas užkandis keliaujantiems, sportuojantiems, nes jame daug maisto medžiagų, energijos, jis patogiai supakuotas nešiotis. Pasak Marinos Rubinskienės, pradėjus analizuoti, kas galėtų būti šių pastilių vartotojai, greta vaikų pirmiausia į galvą atėjo žmonės, labiau mėgstantys daržoves, vaisius. Tai – vertinantys sveiką gyvenseną ir mitybą lietuviai, vegetarai.

Gera „apgaulė“

Visi, auginę vaikus, žino, kad morkas ir iš jų pagamintą maistą vaikai valgo nenoriai. Pastilės su morkomis yra tarsi „mažytis melas“, kai vaikai mielai jas valgo ir gauna daug morkose esančių naudingųjų medžiagų. Pastilių gamyba – ilgai trunkantis procesas. Pirmiausia pagaminama vaisių, uogų ar daržovių tyrė. Tada iš jų kuriama „skonio kompozicija“. Tik tuomet džiovinama.

Vaisinių pastilių gamyba primena obuolių sūrio gaminimą. Tačiau siekdami išlaikyti pastilėse kuo daugiau maistinių savybių ir naudingųjų medžiagų, Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkai ieškojo optimalios komponentų sudėties, džiovinimo temperatūros. Atviros prieigos centre gaminamos ir įvairios tyrelės, sultys, džemai. Jiems taip pat naudojami moliūgai, šaltalankiai, kitos uogos ir vaisiai.

 

Kaunorajone.lt informacija ir foto

Atsiprašome, komentuoti straipsnį šiuo metu nėra galimybės... X

KR
kiti rubrikos straipsniai

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA

KR
REKLAMA